2019 Çeşitlilik Göçmen Vize Kurasına Katılma Zamanı (DV-2019)

Geçmiş senelerde olduğu gibi bu yıl da göçmen vize kurası olarak bilinen ‘’Çeşitlilik Vizesi’’ (Diversity Visa) tekrar düzenlenmektedir. Müracat koşullarında geçen seneye göre bir fark bulunmamaktadır. Kişiler yine müracatlarını elektronik ortamda yapacaklar ve çekiliş sonuçlarını da yine bu elektronik ortam aracılığı ile öğreneceklerdir.

 

2019 Çeşitlilik Göçmen Vize Kurasına (DV-2019) Müracat Koşulları Nelerdir ?

DV-2019 programına katılabilmek için yine geçmiş senelerde olduğu gibi katılıma yeterli bulunan ülkelerden birinde doğmuş olmak (Türkiye yeterli ülkeler arasında yer almaktadır) ve en az lise mezunu olmak veya beceri ve deneyim gerektiren bir iş dalında, son 5 yıl içinde en az 2 yıl çalışmış olmak gerekmektedir. Lise mezunu olmayıp iş tecrübesine yada deneyimine dayanarak müracaat edecek kişilerin müracatlarını yapmadan önce mutlaka Amerika Birleşik Devletleri Çalışma Bakanlığı’nın veritabanından DV programı için yeterli iş kollarını kontrol etmelidirler. İlgili bu iş kollarındaki yeterlilikler, anılan bu veritabanının ‘’Job Zone’’ bölümünde SVP Range (Specific Vocational Preparation) kısmındaki puanlama sistemine göre belirlenmekte olup bu puanın mutlaka en az 7 puan olması gerekmektedir. Geçmiş senelerde iş deneyimlerinin geçerliliklerini ilgili veritabanından kontrol etmeden müracatta bulunan birçok kişi, kurada kazanmalarına rağmen yetersiz bulunduklarından vizelerini alamamışlardır.

 

2019 Çeşitlilik Göçmen Vize Kurasına (DV-2019) Başvurular Nasıl ve Ne Zaman Yapılacaktır ?

Daha önceki senelerde olduğu gibi bu sene de müracatlar elektronik ortamda ve belirlenmiş web adresine gönderilecektir. Bu seneki (DV-2019) müracaatlar 3 Ekim 2017 öğlen saat 12:00 (Eastern Standard Time-EST) itibarı ile başlayacak olup 7 Kasım 2017 öğlen saat 12:00 (Eastern Standard Time-EST) itibarı ile sona erecektir. Müracatta bulunacak kişilere önerimiz, müracaat etmek için son ana kadar beklememeleridir ki müracatların yoğunluğu, elektronik sistemlerde gecikmelere veya kitlenmelere yol açabilecektir. Çekilişte kazanıp kazanılmadığı yine belirlenmiş web adresinden 1 Mayıs 2018 tarihinden itibaren öğrenilebilecektir.

 

2019 Çeşitlilik Göçmen Vize Kurasında (DV-2019) Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir ?

Geçmiş senelerde karşılaşılmış olan vakalara dayanarak, yada edinilmiş olan istatistiki bilgilere istinaden dikkat edilmesi gereken hususların en başında, yapılan müracatlarda yapılan yanlışlıklar gelmektedir. Örneğin doğum yeri ile ilgili olarak farklı bildirimde bulunmuş olmak yada farklı bölge yada kıtaya ait yerleri belirtmiş olmak, evli olup eşlerin veya çocukların ve özellikle de müracat yapılmadan önce doğmuş bebekleri müracatta belirtmemiş olmak, doğum tarihlerini veya isimleri yanlış belirtmek, yeterli SVP puanına sahip olmayan bir iş deneyimine sahip olunmasına rağmen müracat etmiş olmak sayılabilecek yanlışlıklar arasında bulunmaktadır. Bu sebeple müracatlar gönderilmeden önce mutlaka bir kez daha gözden geçirilmelidir. Bunların dışında önemli diğer bir husus, elektronik müracatlardan sonra kişilere gönderilen müracat onay kodlarının kaydedilmemiş olması veya sonradan kaybedilmiş olmasıdır ki bu onay kodu olmadan kurada kazanıp kazanılmadığını öğrenmek mümkün değildir. Bu sebeple müracatlardan sonra belirlenen bu onay kodlarının mutlaka biryere kaydedilmesi gerekmektedir.

Basvuru sitesi:   https://www.dvlottery.state.gov/

OGMEN LAW CONTACTS:

ADDRESS: 26 Broadway, 17th Floor, New York, NY 10004, USA

Tel: +1 (212) 245-70 70

Fax: +1 (877) 513-83 39

E-mail: info@ogmenlaw.com

LINKS:

https://ogmenlaw.com

Facebook: https://www.facebook.com/ayhan.ogmen.9

https://www.facebook.com/attorneyayhanogmen

https://www.facebook.com/pages/Avukat-Ayhan-Ogmen/923874061006633

https://www.facebook.com/pages/Abogado-Ayhan-Ogmen/1467463383569608

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCCaDBQ9O77OZ1CVmTnHD74w

Twitter: https://twitter.com/Av_Ayhan_Ogmen

Twitter: https://twitter.com/OgmenLaw

Vimeo: https://vimeo.com/user42035567

Vimeo: https://vimeo.com/user42029975

Dailymotion: http://www.dailymotion.com/ayhanogmen

Dailymotion: http://www.dailymotion.com/aogmen1

‪http://www.senate.gov‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

‪http://www.house.gov‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

‪http://www.usa.gov‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

‪http://www.uscis.gov/portal/site/uscis‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

FacebookTwitterGoogle+