AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİNDE İLTİCA BASVURULARI

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİNDE İLTİCA BASVURULARI

Her yıl insanlar kendi ülkelerinde veya bulundukları ülkelerde; ırkları, dinleri, milliyetleri ya da politik görüşleri sebebiyle mağduriyet yaşamalarından ötürü, iltica etmek üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne gelmektedir.

İltica etmek için yeterli bulunursanız Amerika Birleşik Devletleri’nde kalmanıza müsaade edilecektir. İltica müracaatınızı veya başvuru dilekçenizi Amerika Birleşik Devletleri’ne geldikten sonraki bir yıl içinde mutlaka yapmanız ve dilekçenizi vermeniz gerekmektedir. Başvuru dilekçenizi verdiğiniz zaman ya da dilekçeniz hakkında nihai karar verilene kadarki zaman aralığında, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan eşiniz ya da 21 yaşından küçük ve evli olmayan çocuklarınızı da ekleyebilirsiniz.

Amerika Birleşik Devletleri’nde Çalışma Müsaadesi

İltica etmek üzere yapacak olduğunuz müracaatdan sonra çalışma müsaadesi için de başvurmanız mümkündür. Çalışma müsaadesi almak üzere başvuru yapabilmek için; nihai randevunuzu ertelemek veya randevunuzda hazır bulunmamak gibi kendinizin sebep olduğu gecikmeler hariç resmi iltica müracaatınızı yaptığınız tarihten sonra 150 gün geçmiş olması ve müracaatınız ile ilgili henüz nihai bir karara varılmamış olması gerekmektedir. Tarafınıza iltica hakkı tanındığında derhal çalışmaya başlayabilirsiniz. Bazı iltica hakkı elde etmiş kişiler sadece ellerinde bir kimlik olması bakımından ya da sadece kimlik olarak kullanmak niyeti ile Çalışma Müsaadesi Belgesi (Employment Authorization Document) almayı tercih etmektedirler.

Çalışma Müsaadesi Belgesi almak için ayrıca bir dilekçe vermeniz gerekmektedir. Bu dilekçeler ilk defa yapıldığında; işlemleri devam eden bir iltica dilekçesinin bulunması halinde veya halihazırda kişilere iltica hakkı tanınmış olduğu hallerde ücrete tabi değildir.

Aile Fertlerini Amerika Birleşik Devletleri’ne Getirmek

İltica talebiniz onaylandığı taktirde eşinizi ve 21 yaşından küçük ve evli olmayan çocuklarınızı Amerika Birleşik Devletleri’ne getirtmek için ayrıca bir dilekçe ile müracaatta bulunabilirsiniz. Ancak bu müracaatınızı, insani sebeplerden dolayı oluşan haller hariç iltica talebiniz onaylanıp kabul edildikten sonraki 2 yıl içinde mutlaka yapmalısınız.

Ayrıca iltica talebiniz kabul edilip onaylandıktan 1 yıl sonra green card için müracaatta bulunabilirsiniz. Bunun için de gerekli dilekçenizi ilgili göçmenlik ofisine verebilirsiniz. Dilekçelerinizi mutlaka hem kendiniz için ve hem de sizin iltica dosyanıza dayalı olarak aile bireyleriniz için ayrı ayrı yapmanız gerekmektedir.

Ogmen Hukuk Bürosu olarak, hukuksal sorunlarınıza hızlı ve etkili bir çözüm istiyorsanız ofisimize, 1-212-245-7070 telefon numarasından ya da [email protected] adresinden e-mail atarak istediğiniz zaman ulaşabileceğinizi unutmayınız.

Teşekkürler.

İlgili Linkler:

https://www.facebook.com/ayhan.ogmen….

Enquire here

Give us a call or fill in the form below and we'll contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.

Error: Contact form not found.