ABD’de muhtemel bir trafik kazası yaşamanız durumunda hukuki sorumluluklarınızı biliyor musunuz?

ABD’de muhtemel bir trafik kazası yaşamanız durumunda, hukuki sorumluluklarınızı biliyor musunuz?

1- Kaza anında ‘Olay Yeri’ni Asla Terketmeyin:

Özellikle yaralanma veya ölümle sonuçlanan kazalarda olay mahallini terk etmek, daha sonradan hakkınızda yapılabilecek adli soruşturma veya cezalara sebep olabilir.

2- Bütün Sürücü ve Yolcuların Durumlarını Kontrol Edin:

Kaza sonrasında oluşan hasarı tespit etmeye girişmeden önce gerek arabanızda bulunan ve gerek kazaya karışan diğer arabadaki sürücü ve beraberindeki yolcuların yaralanıp yaralanmadığını kontrol edin, özellikle baygın olan, boyun ve sırt ağrısı duyan bir kişi varsa, bu kişileri asla hareket ettirmeyin ve ambulansın gelmesini bekleyin.

3-Fotoğraf Çekin:

Kazadan hemen sonra mutlaka arabanızda oluşan hasarı gösteren fotoğraflar çekin. Bu fotoğrafların, arabanızda oluşan hasarların sigorta şirketinizce tesbitinde ve ilerde mahkemeye sunulabilecek deliller arasında olması bakımından önemi büyüktür.

4- Polis Çağırın:

Kazadan sonra arabalarda hasar, yaralanma veya bir ölüm varsa mutlaka polis çağırmanız gerekmektedir. Olay yerine gelen polislerden de mutlaka bir tutanak tutmalarını isteyin ve tutanağı tutan polislerin isimlerini ve yaka numaralarını mutlaka alın.

5- Bilgi Alışverişi Yapın:

Kazaya karışan tüm sürücülerin isimlerini, numaralarını, adreslerini, ehliyet numaralarını, arabaların plakalarını ve sigorta bilgilerini mutlaka alın. Ayrıca arabalarda yolcular da varsa onların da isimlerini, adres ve telefon numaralarını mutlaka alın.

Ayrıca hiçbir zaman kazanın sizin tarafınızdan kaynaklandığı yorumunda bulunmayın. Bunu yaptığınız zaman olanlardan yasal olarak sorumlu tutulabilirsiniz. ABD’de birçok eyalette kazalardaki hata payı, kaza nedeni ile oluşan hasarı hangi tarafın ödeyeceğinin belirlenmesinde bir kriter değildir.

6-Görgü Tanıkları İle Görüşün:

Kaza esnasında olay mahallinde bulunan ve kazaya şahit olan herkes ile ne gördükleri konusunda görüşün ve mümkünse onların da adlarını, adres ve telefonlarını alın.

7- Sigorta Şirketinizi Arayın:

Kazadan hemen sonra sigorta şirketinizi arayarak durumu anlatın. Kazanın nasıl olduğunu en doğru şekilde ve varsa yaralarınızın durumu hakkında bilgi verin. Unutmayın ki sigorta şirketinize doğru olmayan bilgiler verdiğinizde bunların tümü aleyhinizde olacak ve kaza ile ilgili hasarların karşılanması konusunda problemler yaşayabileceksiniz.

8-Aldığınız Tüm Tedavi ve Sağlık Kontrollerinizin Kayıtlarını Tutun:

Kaza sebebi ile oluşan yaralanmalarınıza ait tüm tedavi kayıtlarınızı, sizi kontrol eden doktorları, fizik tedavi uzmanlarını, kısaca tedaviniz süresince yardım aldığınız tüm kişileri, tedaviniz ile ilgili sevk edildiğiniz tüm birimleri, nasıl bir tedavi aldığınızı, tedavilerinizin şekillerini mutlaka kayıt altına alın ve tedavilerinizla ilgili tüm raporların ve masraflarınıza ait belgelerin kopyalarını mutlaka alın.

9-Kaza Hakkında Kimseyle Konuşmayın:

Kazadan sonra, avukatınız, sigorta şirketiniz ve polis haricinde kimse ile kaza hakkında konuşmayın ve bir yorumda bulunmayın. Ayrıca karşı tarafın temsilcisi veya sigorta şirketi çalışanları ile avukatınızın ve sigorta şirketinizin haberi olmadan konuşmayın. Bu kişilerden size gelebilecek konuşma taleplerini nazikçe avukatınız yada sigorta şirketinize yönlendirin.

Ayrıca karşı tarafın avukatından yada sigorta şirketinden size gelebilecek ve cazip olabilecek anlaşma önerilerine kulak asmayın. Unutmayın ki bu tip kazalarda oluşan yaralanmalar bazen haftalar ve hatta aylar alabilmektedir. Bu sebeple tüm yaralarınızın tamamen iyileştiğinden emin olmadan ve özellikle avukatınızla konuşmadan hiçbir belgeye imza atmayın.

10-Bir Avukat Tutmayı Düşünün:

Bir kazadan sonra yaralanma meydana geldiyse bu durumda yapılabilecek en mantıklı iş hemen bir avukat tutmaktır. Anlaşacak olduğunuz bu avukat hem sizin tedaviniz için olabilecek maksimum olanakları sağlamanızda ve hem de gerektiğinde kaza esnasında hatalı dahi olsanız mahkemede sizi en iyi şekilde savunmanızı yapmanızda yardımcı olacaktır. Birçok kaza avukatı koşula bağlı ücret üzerinden çalışmaktadır. Bu da ancak hasarlarınız karşılandığı veya karşı tarafla anlaşma sağlandığı hallerde geçerli olmaktadır. Bu sebeple de mutlaka bir avukat tutmanızı öneririz.

Ogmen Hukuk Bürosu olarak yaşanması muhtemel her türlü durumda sizlerin yanında olduğumuzu ve ofisimize
1-212-245-7070 telefon numarasından ya da [email protected] adresinden ulaşabileceğinizi unutmayınız.

Teşekkürler.

İlgili Linkler:

https://www.facebook.com/ayhan.ogmen.9?ref=ts&fref=ts

Enquire here

Give us a call or fill in the form below and we'll contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.

Error: Contact form not found.