OBAMA’ nın Kasım Ayındaki Kararının Durdurulması Ne Anlama Geliyor?

OBAMA’ nın Kasım Ayındaki Kararının Durdurulması Ne Anlama Geliyor?

Texas’lı bir hakim; bu hafta Obama idaresinin çıkarmış olduğu idari karar programı hakkında dava açan 26 eyalet için bir itiraz kararı çıkarmıştır. Bu karar hükümetin DAPA (Deferred Action for Parents of Americans and Lawful Permanent Residents) ve genişletilmiş DACA (Deferred Action for Childhood Arrivals) ile ilgili yürürlüğe koymak istediği uygulamaların geçici olarak durdurulmasına neden olmuştur. Genişletilmiş DACA aslında 18 Şubat 2015 tarihi itibarı ile uygulamaya başlanacakken USCIS şimdi bir bildiri yayınlayarak genişletilmiş DACA ile ilgili hiçbir müracaatın kabul edilemeyeceğini duyurmuştur.

Dava ne ile ilgilidir?

Başta Texas olmak üzere diğer 25 eyalet, Başkan tarafından 20 Kasım 2014 tarihinde açıklanan idari karar programı ile ilgili olarak idareye dava açmışlardır. Bu eyaletler, DAPA ve genişletilmiş DACA’nın ehliyet verme gibi birçok konuda kendilerine büyük bir yük getireceğini ve bu idari kararların anayasa ve göçmenlik ve vatandaşlık yasası nezdinde yasal olmadığını ileri sürmüşlerdir.

İhtiyati Tedbir Nedir?

İhtiyati tedbir, bir dava askıda olduğu müddetçe kişilerin veya kurumların birşeyi yapmaya başlamasını veya devam ettirmesini engellemek veya kontrol altına almak ve davacıyı bu süre içinde telafisi mümkün olmayacak zararlardan korumak için çıkarılan bir mahkeme kararıdır. Sözkonusu bu dava; eyaletlerin idari kararların yürürlüğe girmesine karşı çıkması ve hakimin de, davacı eyaletlerin muhtemelen davalarında haklı çıkacaklarını ortaya koyduklarına ve bu idari kararların uygulanması halinde kendilerinin bundan son derece magdur olacaklarına inanması sebebi ile ortaya çıkmış bulunmaktadır. Burada ortaya çıkan önemli nokta, bunun nihai bir karar niteliğinde olmadığı ancak dava sürecinde DACA ve DAPA uygulamalarının askıya alınmasının sağlanmasıdır.

Bu benim DACA uzatması müracaatımı etkiler mi?

Hayır. Şunu açıkça belirtmekte fayda vardır ki Bölge Mahkemesi’nin kararı hali hazırdaki DACA müracaatlarını etkilememektedir. Kişiler 2012 yılında çıkartılan ilgili yönetmelik gereğince ilk DACA müracaatlarını yada DACA yenilemelerini yapabilirler.
Sözkonusu ihtiyati tedbir sadece 2014 yılında sunulan gerek DAPA ile ve gerekse de genişletilmiş DACA ile alakalıdır.

Bu karardan sonra ne olacak?

Hükümet bu karara 5 numaralı Temyiz Mahkemesi’nde itiraz edeceklerini açıklamıştır. Sözkonusu mahkeme bu kararın devam ettirilmesi veya dava hakimi Hanen tarafından incelenmesi sürecinde tedbirin kaldırılması yönünde bir karar vermek durumundadır. Kendilerinin ayrıca bu tedbirin en kısa sürede kaldırılması için ivedilikle karar alınması yönünde bir talepte bulunacaklarını da belirtmişlerdir.

Bu ihtiyati tedbir kaldırılırsa ne olacak?

Bu ihtiyati tedbir kaldırılırsa DAPA ve genişletilmiş DACA programları planlandığı şekilde devam edecektir. Ayrıca Texas eyaleti Yüksek Mahkeme’den, yürürlüğe konmak istenen bu programların durdurulması için resmi acil bir karar vermesi için talepte bulunabilecektir.

5 Numaralı Temyiz Mahkemesi ne yapacak?

Uzmanlar, hakim Hanen’in kararlarında birçok eksiklikler bulunduğuna işaret etmekte ve ayrıca birçok gözlemci de 5 Numaralı Temyiz Mahkemesi’nin bu ihtiyati tedbiri kaldıracağına inanmaktadırlar.

5 Numaralı Temyiz Mahkemesi ne zaman karar verecektir?

Şundan emin olabilirsiniz ki kar yağışı nedeniyle Washington’un 17 Şubat günü resmi olarak erken tatil edilmiş olmasına rağmen hükümet avukatları bu karara olan itirazlarını 5 Numaralı Temyiz Mahkemesi’ne yaparak ivedilikle bir netice çıkarmaları yönünde tavsiyede bulunmuşlardır. Umuyoruz ki bu hafta içinde genişletilmiş DACA’nın devamı için olumlu bir karar çıkacaktır.

Ne yapmalıyım?

DACA ve DAPA için müracaatta bulunmak üzere belgelerinizi biraraya getirmeye devam edin ve bu tedbir kararının kaldırılmasına hazırlıklı olun. Bu konudakı sorularınız icin ofisimizi 1-212-245-7070 telefondan yada [email protected] dan email atarak ulasabilirsiniz.

Teşekkürler.

İlgili Linkler:

https://www.facebook.com/ayhan.ogmen.9?ref=ts&fref=ts

Enquire here

Give us a call or fill in the form below and we'll contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.

Error: Contact form not found.