L-1B Vize Adaylari icin Son Degisiklikler

L-1B Vize Adaylari icin Son Degisiklikler

Son zamanlarda USCIS (ABD Göçmenlik Bürosu) göçmenlik kanunlarında oldukça elzem başka bir adım daha attı. Büro, uzun süredir beklemede olan L-1B “uzman bilgisi” vize adayları hakkındaki politikalarda yol gösterici bir hükme vardı. L-1 kategorisindeki vizeler ABD bazlı firmaların yetenekli ve kendileri için yurtdışında çalışmış elemanlarını, konularındaki yetkinlikleri dolayısıyla (“uzman bilgisi”) (L-1B) ya da yönetici/uzman ünvanı (L-1A) altında ABD sınırları içerisine getirmelerini sağlayan vize tipidir. Bu kategori şirketlerin ihtiyaç duydukları kalife elamanları yanlarına almalarını sağlayarak, onların küresel markette gelişmesine yardımcı olur.

Personeller senelerdir L-1B vize sınıflandırmasında çeşitli soru işaretlerine sahipti. On yıl öncesinde büronun kabul standartlarında herhangi bir değişim söz konusu olmamasına rağmen reddedilmiş kişilerin sayısı oldukça artmıştır. Amerikan Politikası Ulusal Vakfı 2014 yılında % 35’lik bir oranda L-1B vize başvurularının reddinin artığını belirtmiştir. Bu, 2006 yılındaki % 6’lik oranın beş misli olduğunu göstermektedir. 1990’dakine göre de L-1 kategorisini genişletmek için değiştirilen kanun ile bu yönelim sıkıntı verici nitelikteydi.

Geçtiğimiz Kasım ayında İç Güvenlik Bakanlığı Sekreteri, USCIS’in var olan tutumun şirketler için belirsizlik yarattığını ve yönetici davranışlarının bir parçası olarak USCIS’e L-1B programını açıklığa kavuşturacak ve tutarlılık sağlayacak bir duyuru yapacağını, böylece program içersinde bir daha belirsizlik olmayacağını, ayrıca “uzman bilgi” vize kategorisinin “çok uluslu firmalar için kritik şekilde önemli” olduğunu söyledi. Bu haftaki notunda ise USCIS’in, alanında uzman eleman transferlerinin ABD iş niteliğinin gelişmesi ve büyümesindeki olumlu etkisinde hem fikir olduğunu belirtti.

Yine belirtmek gerekir ki “uzman bilgi” kategorisi doğrultusunda atılan bu yol gösterici adım ABD ekonomisinin faydaları doğrultusunda çok uluslu firmalar tarafından atılabilecek bir adımdır. Ancak yine de, hala bildirinin çözmediği anahtar alanlar bulunmaktadır. USCIS Mayıs ayının 8’ine kadar bu konudaki görüşleri kabul etmektedir ve politika uygulamasını 31 Ağustos 2015’te gerçekleştireceğini bildirmiştir.

Ogmen Hukuk Bürosu’na 1-212-245-7070 den yada [email protected] emailinden ulasabilirsiniz.

Teşekkürler.

İlgili Linkler:

https://www.facebook.com/ayhan.ogmen.9?ref=ts&fref=ts

Enquire here

Give us a call or fill in the form below and we'll contact you. We endeavor to answer all inquiries within 24 hours on business days.

Error: Contact form not found.